kurator procesowy

Podobne podstrony
 
Widzisz posty znalezione dla hasła: kurator procesowy
Temat: jakie mam prawa
Aneto podałaś trochę mało precyzyjne informacje. Według mnie zostałaś kuratorem procesowym którego funkcja trwa tyle ile rozprawa sądowa i ma na celu reprezentowanie małoletniego przed Sądem, ponieważ w świetle prawa nie może on sam tego czynić. Natomiast jeżeli stwierdzasz, że dzieje się mu krzywda, to nieważne czy jesteś kuratorem procesowym czy zwykłym obywatelem, każdy ma prawo i wręcz obowiązek do reagowania. Co możesz zrobić? Możesz powiadomić Sąd rozpatrujący tę sprawę, nawet nie czekając na termin rozprawy, stoswnym pismem. Sąd Rodzinny zawsze rozpatruje takie pisma nawet gdy są anonimowe. Wówczas jest zlecany wywiad środowiskowy kuratorowi sądowemu. Po oddaniu przez niego sprawozdania będą podjęte stosowne decyzje. Mam nadzieje że choć trochę rozświetliłem Ci Twoje dylematy. Pozdrawiam

Temat: Dwaj kuratorzy działający w imieniu dłuznika?????
Sądzę, że chodzi tu o kuratorów procesowych - to nie ma nic wspólnego z kuratelą dla dorosłych lub rodzinną, tylko chodzi o zastępowanie, a dokładnie - reprezentowanie tej osoby w toku sprawy.
Nie wiem, jak jest w tym wypadku, ale żeby było jaśniej - kuratora procesowego sąd powołuje np. wtedy, gdy trzeba reprezentować interesy kogoś, kogo miejsce pobytu nie jest znane itp.

Temat: SPADEK DLA DZIECKA
Edyto, Twoja sytuacja znajduje jednoznaczne uzasadnienie w obowiązującym prawie rodzinnym (vide art. 98 par. 2 krio.). Ustanowienie kuratora procesowego jest konieczne (art. 178 par. 1 i 2 krio.). Kuratorem może być to osoba spokrweniona z dzieckiem, jak również osoba postronna, o ile spełnia wymogi, określone art. 148 par. 1 i 2 krio. Sąd zażądał od Ciebie wskazania kandydata na kuratora w oparciu o zapis art. 149 krio. Pomiędzy kuratorem a małoletnim nie może zachodzić sprzeczność interesów, tj. osoba wskazana nie może być stroną w sprawie, w której ma reprezentować małoletniego.
Z Twojego postu domyślam się, iż postępowanie dotyczy uznania i nabycia spadku po zmarłym ojcu. Teraz pozostaje Ci tylko wybrać kandydata na kuratora, który spełniałby powyżej wskazane kryteria. W Twojej sytuacji, sąd może ale wcale nie musi posiłkować się wywiadem kuratora sądowego. Powodzenia .Temat: Ustanowienie kuratora dla osoby chorej psychicznie
Witaj.
Jeśli jest to osoba chora psychicznie, która ma z przyczyn niezależnych ograniczoną zdolność do wyrażania opinii i reprezentowania swych praw przed sądem, to domyślam się, iż może chodzić o ustanowienie tzw. kuratora procesowego (najprawdopodobniej dla potrzeb przeprowadzenia postępowania o ubezwłasnowolnienie). Kurator taki reprezentuje prawa osoby, której postępowanie dotyczy, wyłącznie do czasu zakończenia postępowania przed sądem i w zakresie związanym z jego przebiegiem.
W Twoim poście jest zbyt mało informacji, abym mógł być pewnym o jaki rodzaj kurateli chodzi (kurator dla osoby ułomnej, kurator dla ubezwłasnowolnionego częściowo). Jeśli podasz nieco więcej informacji, jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pozostałe pytania. Na razie poruszam się tylko w sferze domysłów.
Temat: wskazanie osoby kandydata na kuratora
Witam wszystkich!
Proszę o odpowiedz-złożylam do sądu wniosek o udzielenie zezwolenia na wydanie paszportu dziecku.Niestety ojciec (nie bylismy małżenstwem)mojej córki nie utrzymuje z nami kontaktu i nie jest mi znany jego adres.Policja na wniosek komornika też nie ustalila miejsca pobytu,ani jego adresu zamieszkania.
Opisałam tę sprawę we wniosku,dziś otrzymałam pismo sadowe o uzupełnienie braków-podanie danych uczestnika,-nie wiem co jeszcze mam podać prócz daty i miejsca urodzenia ojca dziecka? -złożenie wniosku o ustanowienie kuratora procesowego dla uczestnika,-jak ma wyglądać? -i o wskazanie osoby kandydata na kuratora-, nie mam pojęcia kto może w takiej sprawie być kuratorem?
Za odpowiedzi z góry serdecznie dziekuję.
Pozdrawiam wszystkich!Temat: Sprzedaż nieruchomości
Przyłączając się do wypowiedzi Michał dodam jedynie, że kurator ten nazywa się "kuratorem procesowym" i nie może to być osoba związana bezpośrednio ze sprawą. Tzn jeżeli np. ciocia to nie taka która jest także uwzględniona w spadku. Tenże kurator po ewentualnym pozytywnym dla Państwa załatwieniu sprawy w Sądzie Rodzinnym, będzie niezbędny przy podpisywaniu aktu notarialnego, po czym praktycznie jego rola się kończy. Ponieważ przepisy są jedne ale praktyki różne proponuję również szczegółowo wypytać Kierownika sekretariatu Sądu w którym będzie się odbywała sprawa. PowodzeniaTemat: wizyta kuratora
Tak, w opisanym przez taaniakowa przypadku chodzi o kuratelę ustanawianą przez sąd dla ochrony praw osoby, która z powodu nieobecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika, na podst. art 184 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zadaniem kuratora procesowego jest reprezentowanie na sprawie osoby nieobecnej. Może być to osoba wskazana lub wyznaczona przez sąd, np. kurator zawodowy.Temat: SPADEK DLA DZIECKA
Edyto,chodzi o to,że ty nie możesz reprezentować swojego dzieckaw tej sprawie przed sądem i musisz wskazać osobę zwaną przez sąd kuratorem(procesowym) aby ta osoba broniła interesu dziecka.W naszym sądzie w sprawach "o rozporządzenie majatkiem dziecka" każdorazowo zlecany jest wywiad kuratora rodzinnego pod kątem sytuacji materialno-bytowej dziecka.Chodzi o to czy matka lub rodzice nie chcą spożytkować majątku dziecka na swoje potrzeby a nie dziecka.Jeżeli dziecko jest na tyle duże,że można z nim rozmawiać zawsze to robię.Dzieki temu uratowałam majątek dwóch dziewczynek,którym ojciec chciał sprzedać działkę po matce.Nie dziw sie temu niestety nie wszyscy rodzice starają sie pomnozyć majątek dziecka niektórzy chcą to dziecko poprostu okraśćTemat: Zaginoł ojciec, zostawił majątek, prosze o rade...
O ile dobrze pamiętam, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wymienia wśród wymaganych kryteriów do pełnienia funkcji kuratora (procesowego, dla czynności prawnych, majątku) niekaralności a jedynie rękojmię prawidłowego wypełniania powierzonych obowiązków, pełnię praw publicznych i obywatelskich.
Ostateczna decyzja pozostaje zawsze w gestii sądu.
Temat: Pomoże mi ktoś... proszę...
Powodzenia, bo dobrze wiem co to Polskie Sądownictwo. Rozwodziłam się trzy lata a teraz jestem w trakcie o zaprzeczenie ojcostwa, wyznaczonych było już kilka terminów (dopiero o ustalenie kuratora procesowego dla małoletniego , a gdzie tu do zaprzeczenia) i żadne posiedzenie się nie odbyło, bo mój były mężuś nie odbiera wezwań a Poczta Polska działa jak chce i nie dostarczają zwrotek na czas............. Na szczęście u nas to ostatni etap z Wiktorkiem , bo uznanie odbędzie się już tylko w USC. Ale też czeka mnie jeszcze jedna batalia o odebranie władzy rodzicielskiej (starszej córki) tatusiowi.Sąd ograniczył mu władzę a gościa i tak to nic wzruszyło i brzydko mówiąc olał swoje dziecko.Także właściwie nie zna biologicznego taty a mój obecny mąż chce ją adoptować.
Także wiem dokładnie co przeżywasz.A jeśli chodzi o pozew to również korzystałam ze strony e-prawnik.Jeśli potrzebujesz wsparcia duchowego - chętnie pomogę.Temat: co dalej z Sądami Rodzinnymi
Po przeczytaniu podanych wyżej artykułów, dotyczących sądownictwa rodzinnego, wróciła do mnie z nową siłą myśl, która już od jakiegoś czasu za mną "chodzi". A mianowicie - sąd też może skrzywdzić dziecko... Mamy dwuinstancyjne sądownictwo po to, by uniknąć pomyłki sądowej, jakiegoś błędu w rozpoznaniu sprawy. Strona, która nie zgadza się z orzeczeniem, może się od niego odwołać. Tyle, że nie ma "strony" w przypadku spraw opiekuńczych. Oczywiście - są nią rodzice, jako przedstawiciele ustawowi małoletnich. Ale jeśli orzeczenie sądu jest sprzeczne z dobrem dziecka, ale po myśli rodziców - nikt inny odwołać się nie może. Mógłby chyba prokurator, ale w ilu sprawach opiekuńczych faktycznie uczestniczą prokuratorzy ?
Wydaje się, że dobrze byłoby tak zmienić przepisy, żeby tę sytuację zmienić. Widziałabym dwa sposoby. Albo powoływanie do każdej sprawy opiekuńczej kuratora procesowego dla dzieci, albo też ustalenie, że w tego rodzaju sprawach mogą być osoby lub instytucje, które mają prawo się odwołać (np. kuratorzy, PCPR). Zdaję sobie sprawę, że wymagałoby to dużej zmiany w istniejącym prawie, ale sądzę, że tak być powinno.Temat: Rozwód bez pozwanego

Sąd nie może dostarczyć mpozwu mojemu mężowi bo nie mieszka już tam gdzie

kuratora
procesowego dla pozwanego.
Jak to sie robi i czym to sie je.
Ja jestem bezrobotna i nie dosc ze nie mam alimentow to jeszcze musze
zbierac pieniadze na jakiegos kutratora?pobytu. Najlepiej żebyś znalazła sama jakiegoś kandydata (np. kogoś z
rodziny męża) Jeżeli sama nie znajdziesz, wówczas sąd sam będzie szukał
kandydata (a trwa to zazwyczaj długo). We wniosku musisz uprawdopodobnić, że
miejsce pobytu męża nie jest znane.

pozdro
MAX

Temat: Zaginoł ojciec, zostawił majątek, prosze o rade...

O ile dobrze pamiętam, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wymienia wśród wymaganych kryteriów do pełnienia funkcji kuratora (procesowego, dla czynności prawnych, majątku) niekaralności a jedynie rękojmię prawidłowego wypełniania powierzonych obowiązków, pełnię praw publicznych i obywatelskich.
Ostateczna decyzja pozostaje zawsze w gestii sądu.


Dziękuje za pomoc, Pozdrawiam.Temat: jaką jesteśmy kuratelą?
Nie do końca Jurku zgodzę się z Twoim tokiem myślenia. Kurator rodzinny również nie jest dobrą ciocią- "porywa" dzieci, wnosi o wrzucenie nielatów do różnych placówek resocjalizacyjnych i konsekwentnie wymaga. Zasadniczym celem kuratora jest podejmowanie działań, wynikających w sposób bezpośredni z wyroku, czy też postanowienia Sądu. Nie jest rolą kuratora bycie terapeutą, czy nawet pomagaczem (mnie to określenie kojarzy się nieodłącznie z osobą pracującą z ofiarą przemocy). Zresztą wspomagać podopiecznego to jedno, wyręcząć go to zupełnie inna sprawa. Dozór/nadzór w założeniu powinien być swoistą formą kontraktu a kurator informatorem i koordynatorem działań podopiecznego (taki guru, który wskazuje różne możliwości rozwiązania problemu, wypracowując je właśnie z podopiecznym), ale również osobą posiadającą kompleksowy ogląd skuteczności działań innych, specjalistycznych instytucji względem osoby dozorowanego/nadzorowanego.
Dlatego niezależnie od specjalizacji schemat kompetencji i forma działania kuratora powinny być porównywalne.
Nie mam nic przeciwko temu, aby kurator posiadał uprawnienia procesowe, o których wspominasz. Różnica polega na tym, iż Ty mówisz o kuratorach dla dorosłych a ja o kuratorach w ogóle.
PozdrawiamTemat: Kurator o wymeldowanie...
Megi,
Goja mówiła o niezadowolonych osobach które kurator zawodowy wystepujący w roli zastępstwa procesowego reprezentował.Ten "niezadowolony" ma uzasadnione prawo kwestionować postępowanie kuratora reprezentującego nieznanego z miejsca pobytu czyli jego (chodzi o to czy kurator chronił interes osoby którą zastępował).Na kuratorze dla nieznanego z miejsca pobytu czy kuratorze reprezentującym małoletniego w postępowaniu przed sądem ciązy również odpowiedzialność (prawna i moralna).Wynagrodzenie należy do decyzji Sędziego i nie otrzymuje sie go zaraz po sprawie (zwłaszcza,że koszty kuratora mogą ponosić uczestnicy postępowania lub Skarb Państwa).
Zapraszam na priva,Temat: "Uwaga" TVN 11 lutego - kurator napisał i zabrali
Ależ znajomość akt dla stwierdzenia, iż nie zasięgnięto opinii w wielu źródłach nie jest mi potrzebna. Owe "źródła" się wypowiadały. Nikt nie zaprzeczył wypowiedziom pracowników służby zdrowia i OPS-u.
A co do wytykania błędów kuratorowi przez Sąd, to nie o tym napisałem. Nie muszę znać treści akt aby postawić tezę, że w postępowaniu przed wydaniem tej konkretnej decyzji procesowej naruszono zasadę prawdy obiektywnej. I nie ma znaczenia dla dokonania tej oceny czy kurator popełnił błędy i nie ma znaczenia czy to Sąd będzie mu je wytykał. Przed wydaniem jakiejkolwiek decyzji o charakterze ingerencji w konstytucyjne prawa obywateli , każdy Sąd ma obowiązek uczynić zadość kilku konstytutywnym zasadom postępowania. A przede wszystkim zasadzie praworządności i prawdy obiektywnej. W przypadku tej drugiej rozumianej jako powinność Sądu do uzyskania, poprzez wydanie odpowiednich zarządzeń lub postanowień, wszystkich potrzebnych informacji, uznawanych za niezbędne przy tego rodzaju sprawach do podęcia decyzji o odebraniu rodzicom dziecka.
To uchybienia na poziomie niedopuszczalnym. Jeśli kurator dostarczył wyłącznie "swoją" informację i własne subiektywne spostrzeżenia to Sąd mógł, a w zasadzie powinien doprowadzić do wyjaśnienia wszystkich innych okoliczności sprawy. W końcu kurator nie jet jednocześnie lekarzem, pracownikiem socjalnym, doradcą powiatowych służb itd. .
W tym stanie rzeczy nie potrzebuję znać akt, bo dla moich wniosków, które uzasadniłem jest to zbędne ze względu na naruszenie zasad ogólnych, obowiązujących każdego rodzaju postępowanie.
PozdrawiamTemat: Ustanowienie kuratora dla osoby chorej psychicznie
Witaj.
Z tego co piszesz chyba chodzi jednak o ustanowienie kuratora dla ubezwłasnowolnionego częściowo (chociaż to nadal domysły).
1. Sąd może zakreślić w postanowieniu rozszerzony zakres uprawnień kuratora, tj. reprezentowanie osoby ubezwłasnowolnionej i zarząd jej majątkiem. O ile tego nie uczyni kurator pełni wyłacznie rolę doradczą i wspomagającą, kierując się przede wszystkim dobrem ubezwłasnowolnionego i zabezpieczeniem jego interesów.
2. Tak, sprawozdania pisze się nie rzadziej niż 1 raz na 6 miesięcy, na standardowym druku sądowym (taka wypełnianka).
3. Wyłacznie w przypadku, gdy ona sama nie będzie chciała tego uczynić i wyrazić zgody na umieszczenie w DPS. Wniosek o umieszczenie w DPS, bez uzyskania zgody osoby, formułowany jest w oparciu o przepisy Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego i o jego zasadności orzeka sąd rodzinny. Jest to zatem typowe pismo procesowe, kierowane do Sądu Rodzinnego (niezbędnym załącznikiem jest zaświadczenie lekarza psychiatry, wskazujące na koniecznośc takiego umieszczenia).
4. Wyłącznie moralną.
5. Do chwili, dopóki nie ustaną przyczyny, dla których została ustanowiona (ubezwłasnowolnienie częściowe zostanie uchylone, lub zmieni się forma ubezwłasnowolnienia- na całkowite, wówczas istnieć będzie konieczność ustanowienia prawnej opieki).
Pozdrawiam.Temat: "Uwaga" TVN 11 lutego - kurator napisał i zabrali
No i jeszcze , co kolega zapomniał. A odwiedzić księdza proboszcza ? On wie to, czego nie wie ani lekarz ani sąsiad ani gospodarz domu (?).
Z drugiej strony ekipa była u kuratora na dyżurze i odmówił komentarza przed kamerą. Nie wiem czy z własnej woli czy z polecenia prezesa. I pewnie się nie dowiem. Niestety wychodzi na to, że akurat ten wywiad napisał wyłącznie po wizycie u podsądnych.
A swoją drogą obowiązek ustalenia prawdy materialnej ze szczególnym uwzględnieniem zasady prawdy obiektywnej ciąży w szczególności na sądzie.Kurator mógł być niedoświadczony, ale sędzia, który czytając wywiad, w którym nie ma wzmianki o takich źródłach informacji osobowej jak lekarz pediatra, pracownik OPS, "właściwej rzeczowo i miejscowo" pielęgniarki etc. etc. , ma ustawowy obowiązek zażądać uzupełnienia informacji, którą mu przedłożono. I to nie tylko od kuratora. Może zlecić badania w RODK jak i wiele innych . To w końcu nie było odebranie z "interwencji" przez Policję. A to jest doniosła różnica.
W końcu to Sąd podejmuje znamienne w skutkach "decyzje procesowe". Dlaczego podjęto tak ważną dla strony decyzję nie dysponując diagnozą INTERDYSCYPLINARNą, jak to ładnie wykładają na szkoleniach.Temat: praca z nieletnim
Tak w skrócie odpowiedź na to pytanie brzmi - oczywiście, że nie zawsze oddziaływania kuratorów kończą się powodzeniem, a wpływa na to wiele czynników - może to być niedoskonałość kuratora, nadmierne jego obciążenie, ale chyba najbardziej to, że nikt jeszcze nie wymyślił metod resocjalizacji, które byłyby efektywne w stu procentach. To tak jak z lekarzem onkologiem - efektywność jego pracy będzie znacznie, znacznie niższa, niz efektywność dermatologa.
Poza tym - kiedy można powiedzieć, że praca kuratora przyniosła efekty? Czy tylko wtedy, gdy postawa nieletniego zmienia się na korzyść? A może już wówczas, gdy nie doszło do resocjalizacji, ale przynajmniej proces demoralizacji został powstrzymany? Wiadomo, że demoralizacja jest procesem, więc samo jego zatrzymanie to już jest jakiś sukces... I tu znowu porównanie "lekarskie" - sukcesem lekarza nie zawsze jest wyleczenie pacjenta, ale niekiedy także - powstrzymanie procesu chorobowego.Temat: kurator społeczny-wywiady jednorazowe
Za przeprowadzony przez kuratora społecznego wywiad środowiskowy w postępowaniu karnym wykonawczym lub karnym procesowym należy naliczyc ryczałt. Nie rozumiem,dlaczego kurator społeczny miałby wykonywac takie wywiady za darmo??
Rachunek za przeprowadzony wywiad dołącza się tylko do wywiadu w trybie art. 214 kpk.Temat: opłata za kontakty z dzieckiem w obecności kuratora
Jestem ojcem. Chcę wnieść do sądu o ustalenie kontaktów mojej córki z żoną w obecności kuratora. Przeciwko żonie toczy się postępowanie o zaniedbanie i przeciwko jej kochankowi o znęcanie sie psychiczne i fiz. Jesteśmy w trakcie rozwodu. Sąd ustalił miejsce pobytu dziecka u mnie na czas toczącego się procesu. Problem w tym że moja córka bardzo się jej boi i nie chce się z nią widzieć... przynajmniej na dzień dzisiejszy. Chcę być feer i nie chcę utrudniać kontaktów. Dlatego zamierzam sam złożyć wniosek do Sadu o ustalenie kontaktów ale w obecności kogoś,,, kuratora lub psychologa. O kuratorze słyszałem a co do psychologa nie wiem. Chciałbym sie dowiedzieć kto płaci i jaką kwotę za takie spotkania, Czy można prosić Sąd o zwolnienie z kosztów. Bo żony pewnie kosztami nie obciążą gdyż ona uważa się za bezrobotną kobietę. JA mimo iz mam dziecko przy sobie płacę jej alimenty w kwocie 350 zł. Pomóżcie jak mam to załatwić. Zarabiam 1000 zł...A może mógłbym w tym wniosku prosić o obciążenie żony kosztami własnie z tej uwagi że płacę alimenty?Temat: Obligatoryjne przeprowadzenie wywiadu
Nie ma czegoś takiego, jak fakultatywne przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych jest jednym z obowiązków kuratora, określonym przez ustawę.

W postępowaniu wykonawczym wywiad taki może zostać zarządzony przez organ wykonawczy (vide art. 2 kkw) w trybie art. 14 kkw.

W postępowaniu procesowym będzie to wywiad w trybie art. 214 k.p.k. i tutaj takie zarządzenie wywiadu może być fakultatywne lub obligatoryjne (być może o to Ci chodziło), np. wobec młodocianego sprawcy. Jednkaże realizacja takiego zarządzenia przez kuratora jest zawsze obligatgoryjna.

Kurator może odmówić realizacji zarządzenia jeśli nie spełnia ono przesłanek formalnych, np. wywiad został zlecony przez nieuprawniony do tego podmiot lub wobec innej osoby, jak podejrzany, oskarżony, skazany.Temat: Niewinny dozorowany?
Większość dozorowanych jest "niewinnych"
Zadaniem kuratora jest jednak egzekwowanie wyroku sądu a nie dabata z podopiecznym na temat jego niewinności. Postępowanie procesowe jest zakończone i nie ma miejsca na podważanie wyroku szczególnie przez kuratora. Oczywiście czasem można mieć różne odczucia ale należy je zachować dla siebie. Pracujesz jako kurator i musisz być świadoma plusów i minusów tego zawodu.

Popieram Bartłomieja - ostatnia droga - ułaskawienie przez Prezydenta RPTemat: prośba o pomoc
Przede wszystkim temat pracy trzeba dookreślić: dopisując o jakiego kuratora chodzi... moze być przykładowo kurator sądowy, procesowy, oświaty. Domyślam się, iż chodzi o kuratora sądowego, jednak trzeba to dopisać.... Jeżeli chodzi o literaturę, to jest na forum obszerny spis różnych pozycji, może coś znajdziesz do swojej pracyTemat: PROSZE O POMOC
Witam.
Domyślam się, że chodzi o postępowanie opiekuńcze. Strona, tj. w tym przypadku najprawdopodobniej Twój mąż (post zawiera zbyt mało danych, aby odpowiedzieć dokładniej) ma prawo do złożenia wniosku o przywrócenie władzy rodzicielskiej (musi on spełniać wymogi pisma procesowego: oznaczenie sądu, przedmiotu sprawy, sygnatura akt, itp.). Na tej podstawie sąd może wszcząć postępowanie o ewentualną zmianę orzeczenia i uchylenie nadzoru kuratora. Wniosek należy w 3 egzemplarzach złożyć w biurze podawczym właściwego miejscowo sądu.
Jednocześnie pragnę zweryfikować mit, który pojawia się w Twoim poście- kurator nie pełni czynności, które leżą w gestii pomocy społecznej (kwestie mieszkaniowe), urzędu pracy (znalezienie zatrudnienia) czy też poradni odwykowej (leczenie osoby uzależnionej). Realizuje nadzór nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, będąc w tym zakresie związanym prawomocnym orzeczeniem sądu
I to byłoby na tyle.Temat: zażalenie
Ponieważ nikt już nie włączył się do dyskuji, więc znowu ja coś dodam. Jeśli chodzi o sąd właściwy do rozpatrzenia zażalenia w postępowaniu wykonawczym, to zawsze to będzie Sąd Okręgowy Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych, forumowicze Zet i opener są tutaj w Wielkim błędzie Własnie to sąd penitencjarny jest wymieniony, obok sądu pierwszej instancji, jako organ postępowania wykonawczego (art. 2 kkw) Sąd drugiej instancji jest właściwy dla rozpatrywania zażaleń, ale w postępowaniu karnym (procesowym), a nie wykonawczym! Dla zainteresowanych wyślę na maila skan (bez danych osobowych i syg. oczywiście) postanowień SO w Szczecinie V Wydział Penitencjarny w przedmiocie zażaleń skazanych na postanowienia sądu pierwszej instancji w postępowaniu wykonawczym (np zażalenie na postanowienie w przedmiocie zarządzenia wyk. kary).
Kwestia druga: kompetencja kuratora do składania zażalenia: tutaj poczekam jeszcze na wypowiedzi innych kuratorówTemat: zniesienie nadzoru kuratorskiego nad kontaktami z dzieckiem
Witam
Do sądu, który ten nadzór ustanowił. Należy złożyć wnioske o zmianę postanowienia, normującego kwestię kontaktów ojca z dzieckiem, w taki sposób aby uchylić nadzór kuratora (wniosek powinien spełniać wymogi pisma procesowego). Z wnioskiem takim możesz wystąpić Ty, ojciec dziecka albo kurator sprawujący nadzór.
Pozdrawiam.
Temat: przedterminowe zwolnienie
Sorrki, że pytam , ale dlaczego Kasia chcesz wzór pisma, przecież najczęściej o warunkowe występuje ZK (administracja), czasami kurator. Postaram sie cosik znależć, na necie nic niema. Same bzdurne wzory pism procesowych, przyniosę coś może z pracy od kuratorów "penitencjarnych".
Pozdrawiam !!!Temat: przedawnienie roszczeń


I jak mam solidarnie zapłacić ze wspólnikiem, skoro on się ukrywa?


Salidarnosc polega na tym, ze wierzyciel moze dokonac wyboru czy
zaspokoic sie z majatku Pani wspolnika w calosci czy tez z Pani majatku,
czy tez w czesci z jednego i w czesci z drugiego. Jezeli wspolnik sie
ukrywa wierzyciel skieruje egzekucje do Pani majatku /tak mu latwiej/
Natomiast Pani bedzie miala regres do wspolnika a ze wzgledu na to ze ten
nie jest znany z miejsca pobytu zarzada Pani ustanowienia dla niego
kuratora, ktory bedzie dokonywal za wspolnika czynnosci procesowych co
pozwoli zapobiec zawieszeniu postepowania.

Temat: Projekt kkw z dnia 15.12.2008 r.
Witam!!
wydaje mi się, że zmiany odnośnie legitymacji procesowej mogłyby iśc zdecydowanie dalej - kurator pownienien je mieć we wszystkich rodzajach spraw w których składał wniosek
U mnie w Sadzie i tak jest "naginane" prawo i my składamy wnioski o umorzenie. Możliwość zażalenia w sprawach w których złożyliśmy wniosek o umorzenie to jakiś fikcyjny przywilej. W 99% spraw takie wnioski są, będą składane w przypadku śmierci skazanego, a ten fakt (przesłankę hehe) ciężko będzie podważyć
art 79§4 jest interesujący
i zgadzam się z jurkiem odnośnie wywiadów, że liczba wywiadów z zk zdecydowanie wzrośnie
Do nas tez nie dotarło żadne zapytanie z krk
pozdrawiam forumowiczówTemat: ALKOHOLIZM
Ja dzwonię na policję regularnie co 2 - 3 miesiące jak juz nie moge wytrzymac. Ojciec jest juz w takim stanie ze pomaga na 2 - 3 dni. Czasem jak musi pracowac od rana do nocy to na 2 tygodnie.
Były prośby, groźby itp
Była sprawa w sądzie o przymusowe leczenie - nie dośc że się ciągneło a on w tym czasie szalał ze wściekłości że sie odwazylysmy to zrobic, to jeszcze stwierdzili ze jemu NIE JEST potrzebne przymusowe leczenie tylko nadzór kuratora który ŁASKAWIE zjawił sie dwa razy w ciągu roku i sprawa się zakończyła. Te jego jazdy podczas procesu to był koszmar.
Nie mam siły na następną sprawę w sądzie bo mama jeszcze z nim mieszka. Ja się przeprowadziłam do innego miasta a mama niestety nie dała się namówić.Temat: Na dobry początek...

Jestem absolwentem zbuczyńskiej podstawówki. Mam pytanie do forumowiczów: Czy istnieje jakaś szansa na "odświeżenie" czyt. zmianę dyrekcji powyższej placówki? Moim zdaniem byłaby dzięki temu szansa na większą normalność w tej szkole.
Dyrektor szkoły jest wybierany (zgodnie z ustawą o systemie oświaty) raz na 5 lat. W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Wójta (organ prowadzący), Kuratora Oświaty (organ nadzoru pedagogicznego), rady rodziców, przedstawicieli grona pedagogicznego i związków zawodowych. W konkursie kandydat przedstawia poza dokumentami stwierdzającymi spełnianie kryteriów formalnych równiez koncepcję funkcjonowania szkoły, którą następnie realizuje przez okres o którym mowa powyżej.
Taki skład komisji konkursowej - w jej pracach biorą udział przedstawiciele niemal wszystkich stron "procesu wychowawczego" - zapewnia pełny obiektywizm przy wyborze osoby na stanowisko dyrektora szkoły.
Temat: praca z nieletnim
W uzupełnieniu wypowiedzi Barbary dodam, iż u mnie najlepiej zawsze rokowały te nadzory, gdy zaznawałam ewidentnej współpracy ze strony rodziny nieletniego. Nie wdając się w szczegółowe dywagacje wielkim sukcesem jest w, jak to trafnie określiła Barbara,powstrzymaniu procesu demoralizacji nieletniego sytuacja, gdy rodzice uzyskują świadomość popełnianych błędów i również oni poddają się oddziaływaniu kuratora.
Muszę stwierdzić, iż w niektórych przypadkach przyczyną moich niepowodzeń w pracy z nieletnim była sama konstrukcja psychiczna nieletniego, posiadane przez niego deficyty rozwojowe, uniemożliwiające zrozumienie jego sytuacji, uzależnienia oraz niejednokrotnie trauma, związana z wczesnym dzieciństwem. Może gdzieś tam na przeszkodzie stawała moja niedoskonałość, jakieś popełniane błędy?
Pozdrawiam
KropkaTemat: Kodeks rodzinny - pilne!


| Może, jeśli sąd uzna że to sprzyja dobru dziecka.

*** na jakiej podstawie ???


No wlasnie. Kurator powiedzial, ze sadu nie interesuja nasze sprawy i wazne
jest jedynie dobro dzieci. Tez bylam zaskoczona, bo dokladnych przepisow na
ten temat nie ma. Rozumiem, ze powinnam wykazac, ze te kontakty nie beda
sluzyly temu dobru? Historia raczej to potwierdza.


| A to już zależy jakie kto ma poglądy na proces wychowania :) Sąd to nie
| miejsce wykładów z pedagogiki.

*** Przy analizie wpływu poszczególnych członków rodziny na rozwój
dziecka,
rozważając wszelkie aspekty wychowawcze pod kątem dobra dziecka,
przygotowanie pedagogiczne i analiza procesu wychowawczego będzie miało tu
wielkie znaczenie.


Zgadzam sie, zwlaszcza jesli rodzice dzieci sa notorycznie lzeni przez
babcie. Moze nie bedzie przy nich "rzucac miesem" - choc i to mialo miejsce
nie raz - ale na pewno moze saczyc jad. To na pewno nie wplynie pozytywnie
na dzieci.


Orzeczenie w sprawie ewentualnego "zasądzenia" prawa
widzenia, nie jest zwyczajną analizą warunków formalnych, tu trzeba trochę
pomyśleć i mieć do tego odpowiednie przygotowanie.


Czy sad z automatu moze zasadzic badanie sprawy przez jakis osrodek lub
poradnie? Czy ja mam o to zlozyc wniosek?

Pozdrawiam obu Panow
R.

Temat: List polecony


To ie idiotyzm i tak, trwa dalej.


Ale to domniemanie doręczenia ma dość wąski zakres obowiązywania. Z reguły
wymagane jest skuteczne doręczenie. W prawie cywilnym, gdy adres strony
nie można ustalić powołuje się dla niej kuratora. Podobnie w postępowaniu
administracyjnym. W karnym zarządza się poszukiwania.

Zastosowanie powyższej zasady jest generalnie ograniczone do sytuacji, gdy
strona wie o postępowaniu i pouczona nie dochowa obowiązku podania nowego
adresu. No ale to wówczas jej wina a nie organu procesowego.

Temat: Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów 2008

Na walnym zauważono rażące błędy w ordynacji, jest kilka innych potworków w statucie. Przed wyborem pomimo, że to jest walny wyborczy rażące błędy w ordynacji powinny być usunięte. To nie jest takie proste, gdyż zmian w statucie nie może dokonać kurator, tylko WZD. Z kolei wszelkie zmiany nie dotyczą toczącego się WZD, czyli trzeba by zorganizować co najmniej dwa WZD. Nie da się "oszukać" i zorganizować ich jeden po drugim nawet z banalnej przyczyny (pomijając inne aspekty prawne), że te zmiany muszą następnie zostać zatwierdzone (w szczególności, na koniec całego procesu, w sądzie).
Temat: zmiana ustawy o kuratorach
Dzięki Nielat
Ostatnio chyba nazupełniej na wyrost wkradła się na forum nerwowość i na własnym przykładzie mogliśmy zaobserwować jak rodzi się plotka Dla mnie, podane przez Ciebie informacje sprawiają, że cierpliwie będę oczekiwał na upublicznienie przez MS projektu poprawek do ustawy (mam nadzieję, że będzie on skonsultowany z szerokim spektrum naszej grupy zawodowej od poziomu zespołów począwszy). Biorąc pod uwagę realia procesu legislacyjnego ewentualne zmiany nie będą raczej dotyczyły roku bieżącego.
Opinia, wyrażona przez Ciebie i Kropkę jest najzupełniej trafna. To że zespoły rodzinne i dla dorosłych różnią się rodzajem wykonywanych zarządzeń, orzeczeń i formami ich wykonywania (co powinno być wyznacznikiem pewnego status quo), nie stanowi o tym, że ktoś z Nas jest w mniejszym stopniu kuratorem.
Pozdrawiam.Temat: oskarżenie o zaniedbanie
Sąd z urzędu może zarządzić przeprowadzenie wywiadu przez kuratora sądowego dla potrzeb postępowania o ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Proszę zachować spokój- okoliczności uwzględnione we wniosku nie są przez sąd z urzędu przyjmowane za istniejący stan faktyczny. Poza tym, uczestnikowi postępowania przysługuje prawo do wniesienia pisma procesowego (odpowiedzi na wniosek), w którym może ustosunkować się do argumentów, podnoszonych przez wnioskodawcę.
Temat: bariera dźwięku
Kochana Frido - widzę ,że są możliwe tylko dwa wyjścia, albo ty zniszczysz ich albo oni ciebie. Czytając cię , widzę,że raczej oni ciebie.
Rozmawiałam dzisiaj z zaprzyjaźnioną panią kurator i ona , jako osoba postronna, widzi to tak : Skoro nie radzisz sobie z nimi, gdy mają 4-6 lat, to dlaczego sądzisz,że poradzisz sobie, jak będą miały po 10 -12 lub jeszcze więcej? Czeka cię jeszcze więcej procesów i w końcu rozwiążą waszą rodzinę jako niewydolną wychowawczo. To całkiem sensowna kobieta, więc śmiem domniemywać,że większość niezorientowanych osób też w ten sposób was postrzega.

Wiele rozmawiasz z dziećmi i,tłumaczysz im i to nie przynosi żadnego efektu. Może przestań rozmawiać a zacznij działać.
Naprawdę trudno mi wskazać ci jakąś konkretną drogę , wiem jednak,że każdy ma swoje słabości... taki 6-ciolatek też.
I jeszcze jedno ,można kochać dziecko i wymagać od niego. Jedno drugiemu nie przeczy. A natura tak to mądrze wymyśliiła,że to rodzice są od wychowywania a nie dzieci.
Sądzę,że dopóki nie zaczniesz myśleć bardziej egoistycznie, to nic nie zrobisz. Nie zabiegaj o ich względy, czas,żeby oni zabiegali o twoje.

Janino - skąd ten dziwny pomysł z bajkami braci Grimm? Prawdę mówiąc nie wiem, co sądzić o twoim poście.Temat: wizyta kuratora
Chodzi o czynności kuratora reprezentujacego stajacych do procesu-tak myśle(zastepstwo procesowe).Twoj kuzyn moze wskazać Sadowi swego kandydata na kuratora procesowego i wówczas nie bedzie ponosił kosztów zastepstwa procesowego.Temat: Prośba o pomoc!!!!! Literatura
Nie wiem tylko czy autorowi nie chodziło przypadkiem o kuratora procesowego, a to by oznaczało, iż z literatury karunamay'a nic nie znajdzie do pracy

pawmonie o jakiego kuratora Ci chodziło?Temat: Prośba o pomoc!!!!! Literatura
Najlepiej będzie jak udasz się do najblizszej czytelni/wypożyczalni wydziału prawa. Tam na pewno znajdziesz wystarczającą ilość materiałów na temat kuratora procesowego.
PozdrawiamTemat: SPADEK DLA DZIECKA
Chodzi tutaj o zapewne o zastępcę procesowego dla dziecka, które nie ma zdolności do czynności prawnych. Taki kurator NIE MA NIC WSPÓLNEGO z kuratorem sądowym.
Temat: przymusowy odbiór dziecka
Każda strona ma prawo do wnoszenia pism procesowych we własnej sprawie a dotychczasowy kurator- pewnie ucieszyłby się, gdyby spadł z niego ten przykry obowiązek. Nikt z nas nie czerpie satysfakcji z "porywania dzieci".
Temat: pozbawienie władzy rodzicielskiej... proszę o pomoc
Kurator może także spytać, ale przede wszystkim będzie się starał zweryfikować wiarygodność argumentów, zawartych w piśmie procesowym. Poza tym, wypowie się na temat aktualnej sytuacji opiekuńczo- wychwawczej małoletniego dziecka.
Temat: Kuratela spadku
Bosmanie, podstawa powolania jest postanowienie sadu spadku wydawane po uzyskaniu wczesniej zgody na pelnienie funkcji kuratora. W wypadku kuratorow zawodowych jest to najczesciej – jak w wypadku eipiem – „uprzejma prosba” przewodniczacego wydzialu zajmujacego sie nieprocesem albo sedziego prowadzacego sprawe. Z odmowa ze strony kuratora zawodowego z uzasadnieniem, iz kuratela spadku nie ma nic wspolnego z zakresem dzialan kuratorow zawodowych spotkalem sie raz gdy sad spadku po raz drugi lub trzeci chcial powolac kuratora zawodowego na kuratora spadku.
Ustawodawca nie okreslil zadnych formalnych kwalifikacji, ktore ma spelniac kurator spadku. Znalezienie odpowiedniego kandydata z uwzglednieniem profilu danej sprawy jest zadaniem (problemem) sadu spadku.

kgb14: tak, postrzegalbym to w kategoriach dodatkowej pracy. KPC nie reguluje kwestii wynagrodzenia (poza art. 939 w zw. z art. 667 par. 2), wiec ustala je sad spadku biorac pod uwage naklad pracy kuratora oraz wartosc i ewentualne pozytki z masy spadkowej. Rozporzadzenie dot. wynagradzania bieglych, kuratorow procesowych nie ma w tym wypadku zastosowania ale sady orientuja sie wysokoscia tam okreslonych wynagrodzen.

Kuratele spadku maja dosc zroznicowany profil, ale jest kilka powtarzajacych sie typow:

1. Kuratela de facto procesowa. Kurator spadku powolany jest w zwiazku z toczacym sie postepowaniem sadowym lub administracyjnym bo trzeba ustalic spadkobiercow strony, uczestnika albo adresata decyzji administracyjnej. Majatku spadkowego najczesciej nie ma. Kurator musi ustalic spadkobiercow, zeby sad albo organ prowadzacy postepowanie mogl je ponownie podjac (zakonczyc) z ich udzialem. Spadkobiercy czesto wcale nie sa zainteresowani stwierdzeniem praw do spadku. Punktem ciezkosci pracy kuratora jest zorientowanie sie w stosunkach rodzinnych spadkodawcy i wniesienie o stwierdzenie nabycia spadku. Czasem trzeba w miedzyczasie podejmowac czynnosci w toczacym sie postepowaniu. Takie sprawy trafiaja sie wlasnie kuratorom zawodowym.

2. Rozmaite sprawy nieruchomosci. Dotyczy czesto przedwojennych wlascicieli widniejacych w ksiegach wieczystych (hit w Krolewskim Miescie Krakow). Wspolczesnie, gdy trafi sie samotny starszy wlasciciel nieruchomosci, ktory umiera spadek jest czesto rozkradany a nieruchomosci sa z czasem zasiadywane. Gminom wydaje sie to wisiec kolo nosa tak dlugo jak zasiadujacy placi podatki od nieruchomosc (mimo, ze gminy same sa potencjalnymi spadkobiercami). W rezultacie z nieruchomosc korzysta sie ile wlezie bez inwestowania w nia a jako spadek nieobjety zglaszana jest w sadzie dopiero, gdy ze wzgledu na tragiczny stan techniczny inspektor nadzoru budowlanego szuka adresata decyzji o nakazie rozbiorki. Sprawy malo przyjemne i raczej dla osob z branzy nieruchomosci.Temat: alimenty

Użytkownik "Jarosław Janeczek":
 Teoterycznie może, z tym że nie ma zdolności procesowej w tym zakresie, a


więc samodzielenie nie może doknywać czynności procesowych - jego
przedstawiciele ustawowi to właśnie rodzice. W takiej sytuacji sąd
opiekuńczy powinien ustanowić kuratora /art. 99 krio/. Tak więc można
złożyć
wniosek o ustanowienie takiego kuratora. Mimo iż wniosek będzie złożony
przez osobę nieletnią to sąd jeśli uzna przyczynę ustanowienia kuratora za
zasadną ustanowi takiego kuratora z urzędu /art. 570 kpc/. Sąd tylko musi
uzyskać jakieś informacje o takiej potrzebie. Następnie kurator wytoczy w
imieniu nieletniego stosowne powództwo alimentacyjne.

njaprawdopodbniej zostanie wszczęte postępowanie opiekuńcze, gdyż rodzice
nie wywyiązują się obowiązków wobec dziecka, a zasądzone alimenty
przynjmniej do ukończenia 17 roku życia nie mogą być płatne bezpośrednio
do
rąk nieletniego, żeby on samodzielnie zaspakajał swoje potrzeby życiowe.
Dlatego też w pierwszej kolejności w przypadku potwierdzenia się twoich
słów
sąd podejmnie czynności zmierzające do rozważenia konieczności
ograniczynia
władzy rodzicielskiej i ustanowienia opieki. To opiekun wystąpi po
alimenty.
Polecam udanie się do sądu i rozmowę z jakimś sędzią rodzinnym, który
napewno wyjaśni co w twojej sytuacji najlepiej zrobić.
[Jarek J.]


            Ze wszystkim się zgodzę - należy jak najszybciej doprowadzić do
wszczęcia postępowania dotyczącego ograniczenia władzy rodzicielskiej. Lecz
w tym celu należy udać się do kuratora do spraw nieletnich a nie sędziego,
bo i tak sędzia odeśle do kuratora, a to kurator będzie rozmawiał z sędzią
rodzinnym odnośnie zbadania sytuacji w tej rodzinie. Co do zasady nie
praktykuje się rozmów "klientów" z sędziami.

            Kamil

Temat: alimenty

: witam
: mam pytanie dotyczace konkretnej sytuacji
:
: czy osoba niepelnoletnia (17 lat) moze zalozyc sprawe o alimenty
: jeno z rodzicow zyje sobie gdzie indziej i nie lozy na dziecko
: a drugie pije notorycznie i tez go dziecko nie interesuje
:
: obydwoje sa raczej dobrze sytuowani a dziecko nie ma
: co jesc
: sytuacja kuriozalna moze ale prawdziwa
:
: prosze o jakas rade
:
: pozdrawiam
: k
:
Teoterycznie może, z tym że nie ma zdolności procesowej w tym zakresie, a
więc samodzielenie nie może doknywać czynności procesowych - jego
przedstawiciele ustawowi to właśnie rodzice. W takiej sytuacji sąd
opiekuńczy powinien ustanowić kuratora /art. 99 krio/. Tak więc można złożyć
wniosek o ustanowienie takiego kuratora. Mimo iż wniosek będzie złożony
przez osobę nieletnią to sąd jeśli uzna przyczynę ustanowienia kuratora za
zasadną ustanowi takiego kuratora z urzędu /art. 570 kpc/. Sąd tylko musi
uzyskać jakieś informacje o takiej potrzebie. Następnie kurator wytoczy w
imieniu nieletniego stosowne powództwo alimentacyjne.

njaprawdopodbniej zostanie wszczęte postępowanie opiekuńcze, gdyż rodzice
nie wywyiązują się obowiązków wobec dziecka, a zasądzone alimenty
przynjmniej do ukończenia 17 roku życia nie mogą być płatne bezpośrednio do
rąk nieletniego, żeby on samodzielnie zaspakajał swoje potrzeby życiowe.
Dlatego też w pierwszej kolejności w przypadku potwierdzenia się twoich słów
sąd podejmnie czynności zmierzające do rozważenia konieczności ograniczynia
władzy rodzicielskiej i ustanowienia opieki. To opiekun wystąpi po alimenty.
Polecam udanie się do sądu i rozmowę z jakimś sędzią rodzinnym, który
napewno wyjaśni co w twojej sytuacji najlepiej zrobić.
[Jarek J.]

Temat: zamiana świadczenia pieniężnego na prace społeczne
od niedawna jestem kuratorem społecznym i cały czas się uczę, dlatego chciałabym dopytać o szczegóły dotyczące wyjazdu podopiecznego za granicę. Krótko przedstwię sytuację dozorowanego, dostał karę 2 lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę 2 tyś. zł.,poza tym orzeczono obowiązek naprawienia szkody czterem poszkodowanym osobom łącznie w wysokości 11 tyś. zł.Zaliczono mu na poczet grzywny zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie około miesiąca czasu. Zaliczono także na poczet kary pozbawienia wolności 5 miesięcznyokres aresztowania. Zasądzono również zwrot kosztów procesu w kwocie 800 zł. Dowody rzeczowe przepadły na rzecz skarb państwa i polecono zwrócić wyszczególnione przedmioty. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa jednego z okradzionych mieszkań żąda od niego kwoty 7 tyś. zł. Wiem tylko o tym, że ma z głowy grzywnę, natomiast nic mi nie wiadomo o pozostałych obowiązkach naprawienia szkody. Okres próby ma do czerwca 2007 r. Obecnie dozorowany chce wyjechać na dłuższy okres czasu za granicę. Zależy mu na tym, żeby wypełnić wszystkie formalności, żeby móc legalnie wyjechać. Do tej pory nie uchylał się od dozoru współpracował z kuratorem.
Po nakreśleniu sytuacji mam pytania następujące:
Gdzie ja mogę się dowiedzieć co ma już spłacone. Wyrok miał w województwie na drugim końcu Polski, ponieważ tam dokonał przestępstwa. Czy telefonicznie udostępnią mi te dane?
Czy musi dozorowany dostać pisemną zgodę Wydziału Penitencjarnego do którego musi napisać wniosek?
Jak długo będzie musiał czekać na odpowiedź?
Czy będzie mógł wyjechać jeżeli nie ma uregulowanych wszystkich świadczeń finansowych, żeby móctam zarobić na ich spłacenie?
Jak często będzie musiał przyjeżdżać do Polski, żeby mieć kontakt z kuratorem?
Trochę mi się dużo napisało ale te informacje chyba są istotne, żeby odpowiedzieć na moje pyt.Temat: pomoc pospenitencjarna

Mnie nurtuje inny problem. Człowiek odbywa karę zastępczą za nieuregulowaną karę grzywny-np. 1 miesiąc, lub za nie wykonywaną karę ograniczenia wolności-np. dwa miesiące. Składa wniosek o pomoc postpenitencjarną. W myśl ustawy-może się o nią ubiegać. co Wy robicie w takich sytuacjach-ja zwykle robię wywiad i na jego podstawie, no właśnie albo udzielam albo i nie. a co u Was?

Właśnie dzisiaj miałem taki przypadek. Skazany odbywał karę zastępczą 10-dni pozbawienia wolności, za nieuiszczoną grzywnę. Udzieliłem mu zapomogi, ponieważ nie znalazłem podstaw, żeby jej nie udzielić (trudna sytuacja materialna, utrata pracy - zarejestrowany w PUP, nie pracująca, z uwagi na zły stan zdrowia, żona).
Dyskutowaliśmy ten przypadek w kilkuosobowym gronie kuratorów. Zdania były podzielone. W mojej ocenie należy oddzielić całkowicie 2 niezależne kwiestie:
1) to że skazany nie wykonał kary (w tym przypadku nie uiścił w całości grzywny) - i takie postępowanie spotyka się z moją negatywną oceną
2) skazany opuścił zakład karny - i jestem zobowiązany poddać merytorycznej analizie przede wszystkim jego obecną sytuację materialną i życiową.
Kwestia udzielenia lub nie pomocy z Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej nie może być rozpatrywana jako środek wychowawczy-resocjalizacyjny, mimo negatywnej oceny postawy skazanego (sformułowanej przez kuratora), w związku ze stwierdzeniem nie wykonania kary (grzywny, ograniczenia wolności), które to doprowadziło do zarządzenia i wykonania kary zastępczej. Obowiązujące przepisy prawa w powyższej materii nie uzależniają udzielenia/lub nie pomocy od tego czy skazany odbywał karę zasadniczą czy zastępczą (czy też zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania) - po prostu opuścił ZK/AŚ.

W takich sytuacjach zadaję sobie pytanie: jak merytorycznie mógłbym uzasadnić swoją odmowę udzielenia pomocy (gdy aktualna sytuacja materialna, zdrowotna, życiowa skazanego przemawia za jej udzieleniem)?

ps. sporo myślałem już wcześniej na temat poruszony w tym wątku i wymyśłiłem sobie taką (oto) konstrukcję - idąc dalej do zdecydowanej karykatury: warunkując udzielenie pomocy ustosunkowaniem kuratora wobec przyczyn osadzenia skazanego - można by dojść do sytuacji kiedy, żaden skazany, opuszczający ZK/AŚ, nie powinien uzyskać zapomogi - ponieważ każdy swoim postępowaniem, ocenianym negatywnie z punktu widzenia procesu resocjalizacji, doprowadził do osadzenia go w izolacji więziennej.
Temat: Seminarium magisterskie - rozmowy, żale, itp...

opiekun m IV, DB. -a, Ms. ~nie; lm M. -owie a. -i, DB. -ów
«ten, kto się kimś albo czymś opiekuje; osoba sprawująca z ramienia sądu opiekę nad małoletnim lub ubezwłasnowolnionym»
Opiekun całej rodziny.
Opiekun nieletnich, dzieci, sierot.
Opiekun sądowy.
Opiekun z urzędu.
Mieć w kimś opiekuna.
Ustanowić, wyznaczyć opiekuna komuś, czemuś a. nad kimś, nad czymś.
Δ Opiekun społeczny «osoba z ramienia władz opiekująca się młodzieżą i dziećmi pozbawionymi właściwej opieki rodziny, starcami, niedołężnymi itp., współdziałająca w walce z alkoholizmem»

patron I m IV, DB. -a, Ms. ~nie; lm M. -owie a. -i, DB. -ów
1. «ten, kto się kimś, czymś opiekuje; obrońca, opiekun, protektor»
Poszukiwać, znaleźć patrona dla jakiegoś przedsięwzięcia.
Mieć, uważać kogoś za swego patrona.
Być czyimś patronem.

2. hist. «w starożytnym Rzymie: patrycjusz sprawujący opiekę nad wyzwolonymi niewolnikami lub grupą klientów»

3. praw. «adwokat, notariusz, prokurator lub sędzia, u którego odbywa praktykę kandydat do zawodu prawniczego; w dawnym prawie polskim: płatny zastępca procesowy, obrońca»

4. rel. «w chrześcijaństwie: święty, którego imię nadano komuś w czasie chrztu lub pod którego opiekę oddaje się kraje, miasta, obiekty, zawody; w religiach niechrześcijańskich: bóstwo obrane za opiekuna osób, obiektów, terytoriów lub za orędownika w szczególnych okolicznościach»

Hasła odpowiadające opiekun:

* opiekun, pełnomocnik, plenipotent, reprezentant
* kurator, opiekun
* mentor, opiekun, protektor
* kurator, kustosz, mecenas, opiekun
* obrońca, opiekun
* mentor, nestor, opiekun, patron
Temat: Dozor kontrolowany a natarczywosc kuratora
Nieco wbrew sobie (gdyż obiecywalem sobie, iż nie wypowiem się już w tym wątku) dodam tylko tyle- odpowiedzi Zet zawarte były w znacznej części w podanych przeze mnie artykułach Kodeksu Karnego Wykonawczego. Gdybyś Xroot zechciał do nich spojrzeć najprawdopodobniej w ogóle nie byłoby późniejszej dyskusji.
Pedro ponownie pomyliłeś się najmniej dwukrotnie, choć w bardzo podobnej materii:
1. tego problemu nie można było rozpatrywać tylko w kategoriach relacji pomiędzy osobami bez uciekania się do podstaw merytorycznych- prawo jest w wielu przypadkach jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości, w przypadku odwołania się do właściwych podstaw (dlatego wbrew pozorom z punktu widzenia kuratora problem ten nie byl nawet zawiły).
2. wyrażana przez większość uczestników forum jednomyślność to nie kwestia pejoratywnie rozumianej solidarności zawodowej, a jedynie znajomości elementarnych zasad prowadzenia dozoru i normujących je podstaw prawnych (szczerze powiedziawszy nie miałem ochoty na dokładne cytowanie poszczególnych artykułów, abstrahując od tego, iż osobie zainteresowanej rozwiązaniem problemu wystarczy wskazać źródło informacji; jedną z podstawowych zasad dobrze prowadzonego procesu resocjalizacji jest danie dozorowanemu wędki do ręki i rozbudzenie jego inwencji w zakresie jej wykorzystania, demoralizującym jest podanie mu upieczonego fileta w chrupiącej panierce).
Jak widzisz nawet wypowiadając się na forum nie zapominam o swej roli zawodowej.
Zet dziękuję za zaspokojenie potrzeby wiedzy Xroot'a. Masz rację Jurku, chyba na zawsze pozostanę niewyuczalnym idealistą- faktycznie w ogóle nie należało podejmować dyskusji w temacie, w którym w zasadzie nie było o czym dyskutować.
Pozdrawiam.Temat: Pokój przesłuchań
Przyszli do pokoju przesłuchan. adwokat mial mnóstwo informacji.
-Rozmawiałem z sędzią-zaczął- Ustalił niby kaucję ale to malo ważne. Ważniejsza była rozmowa z prokuratorem, prowadzącym tą sprawę.
-No i-spojrzal na nie Logan, ktory nie chciał spędzić tu ani chwili dłużej.
-No i mamy dwa wyjścia. Wpłacamy kaucję, wychodzisz i czeka nas proces, trudny do wygrania. Albo... przyznajesz się
-Co!? nie, nie mogę się przyznać-podniósl się i zaczal panikować.
-Może mnie wysłuchasz do końca?
-Taa-usiadł znowu.
- Prokurator jest wygodnym czlowiekiem i ma kupę procesow na karku wiec nie chętnie chce uczestniczyć z tym procesie, zważywszy na fakt że twoja matka i on czasem się nieźle dogadują. Możliwa jest taka ugoda. Sam się przyznajesz że wpadłeś w poślizg i zdarzył się ten wypadek. Uciekleś gdyż spanikowaleś, a potem zadzwoniłes z budki po karetkę. Prokurator usunie podejrzenie o alkohol, będzie to nieumyślny wypadek, spowodowany złymi warunkami pogodowmi i złym stanem nawierzchni. Karę dostaniesz tylko za ucieczkę z miejsca wypadku.
-Karę?
- Kurator i pól roku dobroczynnej pracy w ośrodku społecznym. nie dało się wynegocjować mniej.
-co jakbym chcial procesu?
- Proces? Nie polecalbym tego. To byłoby zle dla reputacji twojej matki i dla ciebie także. Dom poprawczy lub jeśli udownodnili by że jechałeś pod wpływem alkoholu mogli by skazywać cie jak dorosłego.
Logan oparł się o stół i spuścił głowę. - Czy sam musze podjąć decyzję?
- Tak,sam. wiedz że niezależnie od tego jak postąpisz masz mnie do końca jako prawnika.
-Dzięki, pocieszenie-podniósl się i zaczął chodzić po pomieszczeniu.
-Stracę przyjaciół, dziewczynę, będa na mnie patrzeć w koszle, bedą mnie wytykać.
Może lepiej proces? nie przyznać siędo końca.
-Sam podejmij decyzję, nie patrzył bym na to w ten sposób
Walnąl ręką w ścianę. -cholera, niech będzie.Ta...ta ugoda.
-Jesteś pewien?
-Tak!-wrzasnął i usiadł na krzeselku.
-Chcę stąd wyjść.
-No więc rno wyjdziesz gdy tylko urzędy zaczną pracę zaraz podaję przedstawić im twoją decyzję.
-Taa. Nie chciałbyś tu spędząc jeszcze jednej nocy...
-wytrzymaj jeszcze do rana-powiedzial i w końcu poszedl a Logana odprowadzili do celi.Temat: Inwestycje w edukację i szkolnictwo

Umowy na doposażenie szkół podpisane

107 szkół otrzyma wsparcie w ramach „Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich”. Dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach podpisano oficjalne umowy, dzięki czemu w najbliższym czasie świętokrzyskie placówki zostaną doposażone w niezbędny sprzęt dydaktyczny.

Z beneficjentami umowy podpisywali przewodniczący Sejmiku Tadeusz Kowalczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Józef Żurek, marszałek Adam Jarubas oraz członek Zarządu Województwa Lech Janiszewski. Głównym założeniem „Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich” jest stworzenie instrumentu wsparcia szkół i placówek przedszkolnych z terenów wiejskich w zakresie rozwoju ich nowoczesnej bazy dydaktycznej, nowych możliwości korzystania z technologii informacyjnych i komunikacyjnych, rozszerzenie procesów doskonalenia nauczycieli, pozwalających im na wykorzystywanie nowoczesnych metod nauczania w zakresie wszystkich przedmiotów szkolnych.
Szacuje się, że całkowite koszty realizacji programu wyniosą ponad 9,5 mln zł. Środki finansowe na jego realizację będą pochodziły z: budżetu województwa (kwota 5 mln zł), Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (ok. 4 mln), budżetów jednostek samorządu terytorialnego - organów prowadzących jednostki oświatowe (wkład własny min. 10% wartości wsparcia – ok. 582 tys.), Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W wyniku oceny formalnej wniosków, jakie trafiły do Urzędu Marszałkowskiego wybrano 100 wniosków o zakup interaktywnego zestawu multimedialnego o wartości ok. 20 000 zł oraz 107 na zakup pomocy dydaktycznych. o podobnej wartości. I z tymi ostatnimi podpisane zostały dzisiaj umowy. Są wśród nich m. in.: Zespół Szkół Publicznych Gimnazjum w Bałtowie, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. E. Haruzy w Dobiesławicach, Szkoła Podstawowa w Lechowie czy Zespół Szkół Publicznych Szkoła Podstawowa w Sarnówku.Temat: Kodeks Ucznia
§ 1. Uczeń ma prawo do:
1. WłaŚciwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny pracy;
2. Nietykalności i godnosci osobistej;
3. Sprawiedliwego oceniania wiadomosci przez nauczyciela;
4. Uczestniczenia w życiu kulturalnym szkoły;
5. Rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów;
6. Pomocy w przypadku trudnosci w nauce;
7. Wypowiadania własnych pogladów nie naruszających niczyjej godności osobistej;

§ 2. Uczeń ma obowiązek:
1. Systematycznie uczęszczać na zajęcia lekcyjne oraz w nich uczestniczyć;
2. Dbać o porządek (noszenie obuwia na zmianę) oraz szanować mienie szkoły;
3. Okazywać szacunek każdemu człowiekowi, w szczególności nauczycielom, pracownikom szkoły, kolegom;
4. Dbać o honor szkoły i godnie reprezentować ja poza murami;
5. Aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły;
6. Troszczyć się o własne zdrowie oraz wszechstronny rozwój;

§ 3. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu, a także uczniowie reprezentujący szkołę w imprezach i konkursach pozaszkolnych otrzymują następujace nagrody:
1. Pochwała wychowawcy klasy i wpis do arkusza ocen;
2. Pochwała Samorządu Szkolnego na apelu;
3. List pochwalny do rodziców;
4. Dyplom uznania;
5. Nagroda książkowa;
6. Nagroda dyrektora szkoły;

§ 4. Kara może być udzielona uczniom w następującej formie:
1. Upomnienie lub nagana udzielona przez wychowawcę;
2. Upomnienie lub nagana udzielona przez dyrektora szkoły wobec szkoły;
3. Zawieszenie ucznia przez dyrektora szkoły w reprezentowaniu szkoły na zewnątrz;
4. Przeniesienie ucznia do innej klasy przez dyrektora szkoły;
5. Obniżenie oceny z zachowania przez wychowawcę klasy;
6. Wystąpienie dyrektora szkoły do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innego gimnazjum;

§ 4. Odwołanie się do kary może wnieść uczeń lub rodzic do dyrektora szkoły:
1. Szkoła ma obowiązek informowania rodziców (prawnych opiekunów) ucznia o zastosowaniu wobec niego kary;
2. Odwołanie należy wnieść w formie pisemnej w terminie 14 dni od daty udzielenia karyTemat: Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Od 2000 roku Policja realizuje założenia Programu Pomocy Ofiarom Przestępstw, gdzie podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu udzielenie jak najszerszej pomocy osobom pokrzywdzonym. Pomagając ofiarom przestępstw – dorosłym i dzieciom, policjanci przygotowują różnego rodzaju programy, poradniki i informatory, uruchamiają specjalne policyjne infolinie. Uczestniczą wraz z innymi organizacjami we wspólnych inicjatywach na rzecz pomocy ofiarom przestępstw.
Z racji wykonywanych przez Policję ustawowych zadań związanych, miedzy innymi, z „pierwszym kontaktem” osoby pokrzywdzonej z organami ścigania w momencie składania do protokołu ustnego zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, osoba zgłaszająca zapoznawana jest z uprawnieniami pokrzywdzonego wynikającymi z kodeksu postępowania karnego.
Czynności te realizowane są przez policjantów, w większości jednostek, w specjalnie przygotowanych pokojach. Sukcesywne wprowadzanie odpowiedniej infrastruktury do obsługi interesantów, między innymi z pokojami przesłuchań, tzw. „Niebieskimi pokojami”, czy pomieszczeniami do wykonywania okazań procesowych przez lustro, z pewnością wpływają na poprawę samopoczucia pokrzywdzonego, w chwili składania zeznań, a tym samym minimalizują traumatyczne przeżycia, o których ofiara przestępstwa musi opowiedzieć policjantowi.
W pomieszczeniach dostępnych interesantom wyeksponowane są, między innymi, informacje wynikające z Polskiej Karty Praw Ofiary oraz materiały z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki. Są to informacje, jak rozpoznawać i unikać różnego rodzaju zagrożeń, tak aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Procedura „Niebieskie karty”, to kolejna płaszczyzna pomocy ofiarom przestępstw – osobom pokrzywdzonym przestępstwami w rodzinie. Policjanci podczas interwencji domowej, gdy stwierdzają przemoc w rodzinie, udzielają niezbędnej pomocy i przekazują osobie pokrzywdzonej informację dotyczącą sytuacji prawnej oraz możliwości skorzystania z dalszej pomocy oferowanej przez różne instytucje pozapolicyjne.
W dniach 22 lutego - 1 marca 2007r. po raz kolejny obchodzony będzie w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach akcji w sądach oraz prokuraturach zorganizowane zostaną dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów i prokuratorów, w czasie których osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień, Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem i istnieje potrzeba jej kontynuowania. Tradycyjnie obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw rozpoczynają się w dniu 22 lutego br., który ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak
Oficer prasowy KPP w ZgorzelcuTemat: Wyniki III ligi grupy malopolsko -swietokrzyskiej

Mamy wśród kibiców prawnika o pseudonimie Oro. Niechże się chłopak wykaże i zaproponuje co by tu można było w takiej sutuacji zrobić.

Nie myślcie, że Oro nie myśli, przekupstwo sportowe w świetle prawa karnego jest najzwyklej ściganym przestępstwem (art. 296b kodeksu karnego), ale problem polega na tym, że samo "łyse" zawiadomienie nic nam najprawdopodobniej nie da - sposobów na niepodjęcie przez Policję czy Prokuraturę działania jest wiele, a najprostszym z nich jest zgodna z kodeksem postępowania karnego odmowa wszczęcia postępowania. Pasowałyby jakieś dowody, rzeczywiście nagrania meczów z kontrowersyjnymi sytuacjami, jakieś opinie tych sytuacji wykonane przez profesjonalistów (np. byłych sędziów piłkarskich), zeznania ludzi, których można uznać za obiektywnych (przykładowo - z całym szacunkiem - relacji kibica ze Staszowa nikt nie weźmie pod uwagę - ot, reguły procesowe i logiczna ocena wartości dowodowej zeznania, co niby ma mówić po przegranym meczu?). W obecnie panującej - od kilku godzin - sytuacji (kurator w PZPN, gdyby ktoś jeszcze nie wiedział) uznałbym za skuteczniejsze wysmarowanie pisma do centrali (nie do ŚZPN, bo scyzorykom wierzyć tak samo nie wolno) z opisanymi wątpliwymi sytuacjami w meczach tak Puszczy jak i wioski pod Dąbrową Tarnowską, której nie ma na żadnej mapie, a także naszymi meczami, nawet tymi wysoko wygranymi (to co wczoraj sędzia wyprawiał, to dramat). Na końcu takiego pisma można by wysunąć wniosek, żeby w drodze wyjątku, jako że sytuacja jest wyjątkowa, na gruncie walki z korupcją, bla, bla, bla, mecze zainteresowanych awansem zespołów w naszej grupie III ligi sędziowali ludzie regularnie sędziujący co najmniej klasę wyżej, co miałoby na celu wykluczenie tak podejrzeń korupcyjnych jak i podejrzeń o zwykłą nieudolność bandytów w czerni (żółci czy co tam akurat mają na sobie). Takim zgłoszeniem PZPN ma psi obowiązek się zająć, co niekoniecznie, jak pisałem na wstępie, jest obowiązkiem np. Prokuratury. Ale takie pismo musi być wyasygnowane z klubu, bo to klub jest członkiem struktur związku, o to, czy jakaś akcja została/ma zamiar zostać podjęta należy już pytać pracowników Hutnika (zapewne najprędzej Piotra Danka), co niniejszym czynię.Temat: rozwój umiejętności mediowania i negocjowania
o, to może zamieszczę naszą najbliższą akcję

Sekcja Mediacji i Negocjacji KNSS serdecznie zaprasza na: warsztaty:
Wprowadzenie do praktyki mediacyjnej
Termin szkolenia: 18.04.2009 r.
Godziny szkolenia: 10:00 – 16:00
Liczba godzin: 6
Koszt: 50zł

Prowadzący: Luiza Weder - - psycholog ze specjalizacją w zakresie psychologii procesów grupowych i psychologii konfliktu, podyplomowo absolwentka Szkoły Trenerów Mediacji Rodzinnej oraz szkoleń poświęconych pokojowym metodom rozwiązywania konfliktów i sporów u ekspertów polskich i zagranicznych, aktualnie uczestniczka Szkoły Treningu Grupowego. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych.
Na co dzień:
- mediatorka w sprawach sądowych (z listy stałych mediatorów Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych) i pozasądowych; prowadziła mediacje rodzinne m.in. w Komitecie Ochrony Praw Dziecka, Gabinecie Psychologicznym „Rodzice i Dzieci” i Ośrodku Mediacji Klinika Konfliktu w Warszawie.
- trenerka mediacji i umiejętności psychospołecznych; prowadzi szkolenia z mediacji rodzinnych dla różnych grup zawodowych (np. pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów, sędziów) oraz przygotowujące do roli mediatora rodzinnego (Klinika Konfliktu, Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych), a także zajęcia z mediacji dla słuchaczy studiów podyplomowych (Instytut Nauk Prawnych PAN, Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz młodzieży i dzieci.
Od 2005 r. ideowo i zawodowo związana ze Stowarzyszeniem Mediatorów Rodzinnych, wcześniej jako Koordynator ds. Szkoleń i Komunikacji, obecnie jako konsultant i trener wydarzeń i działań realizowanych przez SMR.

Metody: Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej - ćwiczenia, gry symulacyjne, analiza przypadków, dyskusje, praca w małych grupach, analiza własnych doświadczeń i zachowań oraz wykłady teoretyczne i prezentacje.

Bloki tematyczne:
I. Problematyka konfliktu:
1. Mechanizm sytuacji konfliktowej (założenia i zachowania).
2. Strategie radzenia sobie z konfliktami.
3. Metody rozwiązywania konfliktów – negocjacje vs. mediacje.

II. Wprowadzenie do praktyki mediacyjnej:
1. Mediacja – idea, rola mediatora, zasady, przebieg.
2. Narzędzia pracy mediatora.
4. Regulacje prawne i standardy prowadzenia mediacji w sprawach cywilnych w Polsce.
5. Praktyka mediacyjna – od czego zacząć i...co dalej?
Temat: zostałam pobita we wlasnym domu...
W przypadku osob podlegajacych juz wczesniej procedurze ukarania czy to grzywna czy to wyrokiem skazujacym na odbycie kary zastepczej lub wklasciwej (custody,care home,prison czy home prison) zawsze wszczynane jest postepowanie nadzorujace czyli taka osoba musi posiadac odpowiednika polskiego kuratora.
Dochodzenie wszczynane w stosuku do takich podmiotow jest zawsze prioryty i nie bedzie z pewnoscia jedynie zakonczone ukaraniem grzywna.
Sprawy dotyczace domestic violence zwlaszcza odnosnie osob notowanych musza byc dokladnie sprawdzone.
taka procedura jest dosc zmudna i z pewnoscia calosc nie zakonczy sie w ciagu paru dni poniewaz wymagta co wiadome dostarczenia materialu dowodowego w formie zeznan,obdukcji,raportu lekarza etc.
W takim przypadku jak w przypadku innych wykroczen i przestepstw poszukiwani sa swiadkowie zajscia,co zrozumiale a ich zeznania sa zawsze dodatkowym wsparciem.Im wiecej tym,tym lepiej.
Sprobuj poszukac czy wspomniana osoba dopuszczala sie podobnych zachowan wobec innych,czy probowala juz kogos zastraszac (to tez jest karalne),czy dokonala wczesnie juz jakiejs abuse w formie fizycznej lub slownej.Wszystkie takie zachowania sa dla policji i sadu kolejnym dowodem dlugotwalego procesu stosowania przemocy i zwiekszaja szanse na dluzszy wyrok (zwlaszcza,ze osoba nie jest malotetnia i ponosi pelnie odpowiedzialnosci karnej).
Sprobuj takze dowiedziec sie czy;naduzywa alkoholu,stosuje srodki psychotropowe lunb jakiekolwiek narkotyki,czy jest w ich posiadaniu.
Takie elementy pozostaja wiazace rowniez.
Sprawa przeciwko takiej osobie odbywa sie z powodztwa karnego czyli po uprzednim zgloszeniu na policje.Koszty ponosi skarb panstwa.
Mozesz takze dodatkowo wytoczyc sprawe z powodztwa cywilnego o zadosc refund za straty moralne i cielesne.O ile wiem to w pierwszej instancji trafia ona do tak zwanego county court i kosztuje to ok£50
Temat: Kodeks rodzinny - pilne!
Witam !
Czy babcia w ogóle może domagać się ustanowienia widzenia z wnukami ??? Mnie
osobiście wydaje się, że NIE. Może jedynie wnioskować o przyznanie jej
opieki, ale to wymaga pozbawienia praw rodzicielskich. Jeżeli spełnią się
przesłanki z art 109 kro, nastąpi naruszenie atr 95, to i tak babci nic do
tego. W pierwszej kolejności włączy się ewentualnie kurator.
Wydaje mi się, iż na początek rodzice muszą odpowiedzieć sobie na pytanie:
czy z obiektywnego punktu widzenia dopuszczają się zaniedbania dzieci i w
związku z tym ich działanie kwalifikować można jako działanie wbrew dobru
dziecka. Trzeba jednak patrzeć na to obiektywnie. Jeżeli rodzice są tylko
mniej majętni od dziadków i w związku z tym ich możliwości "sprawowania
opieki" są gorsze, nie może to być przesłanką pozbawienia ich władzy
rodzicielskiej i prawa do opieki i nie jest to napewno przesłanką
ustanowienia prawa widzenia dziadków z wnukami. Często ta rzekoma opieka w
rozumieniu dziadków jest zwykłym rozpieszczaniem i rozpuszczaniem dzieci.
Niestety namolnych niereformowalnych dziadków należy eliminować z procesu
wychowawczego do takiego stopnia, aby ich wpływ na rozwój młodego człowieka
był znikomy. Mam nadzieję, że dziadkom nie przysługuje prawo "widzenia" z
wnukami, tak jak rodzicom (np. rozwiedzionym) a decyzję o dopuszczeniu
takich widzeń mogą podjąć samodzielnie rodzice.

czekam na opinie
greg| O ktory artykul kodeksu rodzinnego moze chodzic, gdy babcia pozywa nas
do
| sadu o ustanowienie widzen z wnukami? Dodam, ze motywuje to swoja troska
o
| ich sytuacje materialna, poniewaz rzekomo nie mamy srodkow do zycia i
| zaniedbujemy dzieci.

art. 95 ust. 3?

| sedzinie. Musze wiec sie w ekspresowym tempie doksztalcic, tak abym
znala
| przynajmniej swoje prawa.

Prawa czy obowiązki? Odnośnie praw, potrzebny byłby dłuższy wykład z
postępowania cywilnego (nieprocesowego).

--

Tłumaczenia, usługi biurowe, consulting
"Do you think there's anything to eat in this forest?"
"Yes" - said the wizard bitterly - "us." [Terry Pratchett, The Light
Fantastic]


Temat: egzamin kuratorski
Możliwe wnioski:

Postępowanie opiekuńcze

1. o zmianę zarządzeń opiekuńczych w sprawie objętej nadzorem (przywrócenie władzy rodzicielskiej, zmiana formy ograniczenia władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej, zawieszenie władzy rodzicielskiej, umorzenie postępowania).

2. zawiadomienie o potrzebie wszczęcia postępowania opiekuńczego z urzędu

Postępowanie w sprawach nieletnich

1. wniosek o zmianę środka wychowawczego, w sprawie objętej nadzorem, bądź zastosowanie dodatkowego środka wychowawczego (np. nałożenie zobowiązania przy jednocześnie realizowanym nadzorze kuratora)

2. wniosek o uchylenie środka wychowawczego, w sprawie objętej nadzorem

3. wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego, w sprawie objętej nadzorem

4. wniosek o odwołanie warunkowego zwolnienia z zakładu poprawczego, w sprawie objętej nadzorem

5. wniosek o zarządzenie wykonania orzeczonego środka poprawczego, w sprawie objętej nadzorem

6. wniosek o odroczenie wykonania orzeczonego środka wychowawczego, w sprawie objętej nadzorem

7. zawiadomienie o potrzebie wszczęcia postępowania wobec osoby zagrożonej demoralizacją.

Sprawy osób zobowiązanych do podjęcia leczenia odwykowego

1. o zmianę postanowienia, w części dotyczącej rodzaju placówki, w której zobowiązanie ma być realizowane (o zmianę sposobu leczenia)- na etapie postępowania wykonawczego

2. o uchylenie obowiązku leczenia odwykowego przed upływem przewidzianego ustawowo, dwuletniego okresu- na etapie postępowania wykonawczego

3. o umorzenie postępowania- na etapie postępowania wykonawczego

4. zawiadomienie do GKRPA/MKRPA o potrzebie wszczęcia postępowania wobec osoby podejrzanej o uzależnienie od alkoholu

5. zawiadomienie do Prokuratury okręgowej o potrzebie wszczęcia postępowania o ubezwłasnowolnienie wobec osoby zobowiązanej do realizacji obowiązku leczenia odwykowego.

Wniosek powinien spełniać wymogi pisma procesowego: data, oznaczenie sądu, wskazanie przedmiotu wniosku, uzasadnienie. Podanie podstawy prawnej dla proponowanych rozwiązań, w mojej opinii, pozytywnie wpływa na wartość merytoryczną wniosku.

Możliwe jest wnioskowanie o propozycje konkretnych rozwiązań ze wskazaniem rodzaju placówki (np. placówka opiekuńczo- wychowawcza), lecz nie konkretnej placówki (Dom Dziecka w ...- kierowanie do placówek pozostaje w kompetencji innych niż sądowe organów).
Temat: Pytanie na temat ustalenia ojcostwa????


Pyta mężczyzna ale problem dotyczy mojej siostry ktora ma 19 lat. i
chciała
by coś "wyciągnąć" od ojca.


 art.84 § 1 k.r.o  ustalenia ojcostwa może żądać matka  jak i dziecko.Matka
nie może tego zrobić  gdy dziecko osiągnie pełnoletność.Tak więc w tym
przypadku powyższym matka może wytoczyć takie powództwo przeciwko
domniemanemu ojcu ...
jednak  jeśli by ten nie żył powinna wystąpić przeciwko kuratorowi ,którego
ustanowi sąd opiekuńczy zgodnie z art.84§2k.r.o .W świetle art. 143 k.r.o
matka i dziecko  może dochodzić roszczeń alimentacyjnych z żądaniem
ustalenia ojcostwa.Tak więc te dwa roszczenia mogą być połączone.A także
roszczenie o pokrycie wydatków ,poniesionych z ciążą i porodem a także
kosztów trzymiesiecznego utrzymania matki w okresie połogu, z ważnych
powodów dłużej, matka może też  domagać się  pokrycia wydatków czy strat
majątkowych ,jeżeli wskutek porodu je poniosła na podst.art.141 k.r.o.
Taki pozew winien spełniać ogólne warunki pisma procesowego art.126§1 ;
art.2 k.p.c ; art.187 k.p.c.Pozew składa się w sądzie rejonowym ,w okręgu
którym zam. pozwany bądź  wg.miejsca zam.powoda art.32 k.p.c .Przeciwko
osobie,która nie ma miejsca zamieszkania,pobytu w kraju należy wytoczyć
powództwo wg.miejsca zam. powoda art.42 k.p.c.
Rozprawa może odbyć się pod nieobecność pozwanego / w razie
niestawiennictwa/ sąd wyda wyrok zaoczny po sprawdzeniu zasadności
powództwa.Strona wnosząca taki pozew jest zwolniona od kosztów sądowych.W
sprawie można wnosić o nadanie nazwiska ojca  gdy dziecko ukończy 13lat jest
potrzebna zgoda dziecka.Władza przysługuje obojgu rodzicom. W przypadku
jednak ustalenia ojcostwa władza będzie przysługiwała wtedy ,gdy mu ją
przyzna sąd ,który orzeka o niej z urzędu .
Ponadto w takim pozwie można zgłosić wniosek o zabezpieczenie roszczeń do
czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Sandra

Temat: Narkotyki w szkole podstawowej.

Jednakże winni są tu przede wszystkim nauczyciele którzy dopuścili do jakiejś liberalizacji życia szkolnego. Jeszcze jak ja chodziłem do podstawówki ( a było to w końcu stosunkowo nie tak dawno) to panowały tam w ogóle inne zasady niż obecnie. Obecnie jak patrzę na to co się dzieje, zastanawiam się w jakim kierunku nasze szkolnictwo zmierza. Czy za kilka lat zawita w naszych szkołach broń ?
przepraszam, ale to nie nauczyciele wymyślają prawo, tylko muszą go przestrzegać. A obecne prawo nie pozwala szkole na żadne właściwie działania. Przyjmijmy sytuację hipotetyczną: wychowawca klasy ma podejrzenie, że jego uczeń wniósł do szkoły narkotyki. Nie ma jednak prawa dokonać przeszukania. Musi zawiadomić organy ścigania, bo tylko one mają prawo przeszukać - czas oczekiwania w dużym mieście - kilka godzin, w małej miejscowosci kilka dni. Ostatecznie okazuje się, że uczeń już się pozbył (sprzedał, ukrył) środków - rodzice wytoczą nauczycielowi proces o zniesławienie, bo ich dziecko zostało przeszukane przez policję i otrzymało etykietkę. Kto będzie ryzykował taką sytuację?
A sytuacja z życia wzięta - dyrektor szkoły złapał dwóch dilerów narkotyków w szkole. Decyzją Rady Pedagogicznej zostali ze szkoły usunięci. (Samo posiadanie narkotyków, nie mówiąc o sprzedaży, jest karalne). Ale, zamiast postawienia oskarżeń i procesu, Kuratorium Oświaty zmienia decyzję szkoły i nakazuje powrót uczniów do szkoły. Dlaczego? Bo został miesiąc do matury i nie można komus przekreślać życia. I jak wygląda taki dyrektor, nauczyciele?
Prawo zabrania także usunięcia, przeniesia ucznia szkoły podstawowej czy gimnazjum do innej szkoły - to może zrobić tylko Kurator Oświaty. Bo jest obowiązek szkolny. A kuratoria raczej nie chcą podejmowac takich decyzji - po co się narażać, przede wszystkim rodzicom, którzy przyjdą i zrobią awanturę.
Albo jeszcze inna sytuacja, nie hipotetyczna. W klasie jest dziecko, które jest nieprzystosowane społecznie, poprzez agresję zagraża i sobie i innym. Terroryzuje klasę. I dyrektor nie bardzo może coś zrobić. O nauczanie indywidualne może wystąpić rodzic, a jeżeli on nie widzi problemu, to nie wystąpi. Aby wystąpić, musi być podstawa - orzeczenie poradni psychologiczno - pedagogicznej. Ale poradnia nie napisze w orzeczeniu nic, o co nie poproszą rodzice. A nawet, jeżeli wyda orzeczenie, to rodzic nie ma obowiązku przekazać go szkole. Tylko jak coś się stanie, to potem szkoła jest winna, bo nic nie zrobiła.

[ Dodano: Sro Maj 23, 2007 8:04 am ]Temat: ZABURZENIA W ZACHOWANIU A NIEDOSTOSOWANIE SPOŁECZNE
Pracuję w szkole, gdzie uczeń kl. V obok wyraźnych symptomów niedostosowania społecznego wyrażających się w postaci nie respektowania norm został zdiagnozowany przez specjalistę jako dziecko ze schorzeniem psychiatrycznym. Chłopiec ma zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi,który zaburza jego funkcjonowanie na zajęciach lekcyjnych. Stale rozładowuje swoje napięcia przez ekspresję słowną i ruchową. Przeszkadza nauczycielom w prowadzeniu zajęć szkolnych, a kolegom z klasy w skupieniu się na określonym temacie. Po zajęciach lekcyjnych z uczniami Gimnazjum spotyka się na osiedlowym podwórku i z nimi "organizuje" sobie wolny czas. Kilka razy wyłudzał pieniądze od młodszych dzieci, wykradł ze sklepu osiedlowego papierosy, niszczył mienie spółdzielni mieszkaniowej, okradał piwnice mieszkańców osiedla. Początkowo sprawy założone w Sądzie przez poszkodowanych kończyły się "groźbą paluszkiem" przez sędziego. Po piątej sprawie nałożono nadzór kuratora. W szkole chłopiec również dokuczał innym uczniom, używał wobec nich agresji słownej i fizycznej. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów szkoły chłopca skierowano do PPP (gdzie w porozumieniu z matką) otrzymał orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego i został nim objęty do końca ubiegłego roku szkolnego. Wraz z nowym rokiem szkolnym problemy zaczęły się powtarzać. Chłopiec jest częstym "gościem" u pani dyrektor, psychologa i pedagoga. Zastosowana forma nauczania indywidualnego w ubiegłym semestrze nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i nie przyczyniła się do wyeliminowania negatywnych zaburzeń. Ponadto matka odkłada w czasie zastosowanie dostępnych form leczenia: ani nie poddaje syna leczeniu farmakologicznemu ani w Zakładzie Leczniczo - Wychowawczym. Jakie inne formy pomocy chłopcu, jego matce mogłabym zaproponować. Jak wesprzeć nauczycieli w trudzie podejmowania przez nich efektywności procesu nauczania. Gdzie mogę jeszcze zaczerpnąć informacji (w literaturze,itp.) związanych ze zrozumieniem objawów tego typu zaburzeń.
Strona 1 z 3 • Wyszukano 85 rezultatów • 1, 2, 3
 
Copyright 2006 MySite. Designed by Web Page Templates